15 illik peşəkar təcrübəyə malik qırğızıstanlı işgüzar xanım, Millionaire Conceptin İdarə Heyətinin üzvü və regional direktoru, Rise&Thrive Qadın Sahibkarlar Assosiasiyasının təsisçisi Laura Omuraliyeva hazırda dünya ictimaiyyətinin diqqət mərkəzində olan  Davos Formunda iştirak edir. O, Forumda qadın sahibkarları və liderləri birləşdirən beynəlxalq qadın biznes icması - Rise&Thrive-ı təmsil edir.
Qlobal iqtisadiyyat, biznes və liderliyin əsas vektorlarının formalaşdığı Dünya İqtisadi Forumunun növbəti iclası 19–23 yanvar 2026-cı il tarixlərində reallaşacaq. Artıq 56 ildir ki, hər ilin yanvar ayı dünya siyasi və iqtisadi elitasının nümayəndələri İsveçrənin Davos əyalətində bir araya gələrək gələcəyə dair qlobal müzakirələr edir. Davos Forumu biznesmenlər, investorlar  və vizyonerlərin düşüncəsini formalaşdıran platformadır və onlar üçün kapital yalnız maliyyə resursu deyil, həm də uzunmüddətli təsir üçün bir vasitədir.
Beynəlxalq nüfuza malik işgüzar xanım Laura Omuraliyevanın “Dialoq Ruhu” adı altında baş tutan Forumda iştirakı yeni dövr biznesi və qadınların qərar qəbuletmə sistemlərində rolu kimi iki qlobal trendi bir araya gətirir. O, dialoqlarda Millionaire Concept-in nümayəndəsi və liderlərindən biri kimi iştirak edir.

Laura Omuralieva, a Kyrgyz businesswoman with 15 years of professional experience, member of the Board of Directors and Regional Director of Millionaire Concept, founder of the Rise&Thrive Women Entrepreneurs Association, is currently participating in the Davos Forum, which is in the spotlight of the world community. She represents Rise&Thrive, an international women's business community that unites women entrepreneurs and leaders at the Forum.
The next meeting of the World Economic Forum, where the main vectors of the global economy, business and leadership are formed, will take place on January 19–23, 2026. For 56 years now, representatives of the world's political and economic elite have been gathering in Davos, Switzerland, every January to hold global discussions on the future. The Davos Forum is a platform that shapes the thinking of businessmen, investors and visionaries, for whom capital is not only a financial resource, but also a means of long-term impact.
The participation of internationally renowned businesswoman Laura Omuralieva in the Forum, which takes place under the name “Spirit of Dialogue”, brings together two global trends: new era business and the role of women in decision-making systems. She participates in the dialogues as a representative and one of the leaders of the Millionaire Concept. For the businesswoman, being in Davos means participating in processes where the economy, women's leadership and responsibility for the future intersect.